24 HAZİRAN 2019 PAZARTESİ -

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni

Yangın Merdivenlerine Kısa Bir Bakış

Yangın merdiveninin hayati önemini bilmeyen yoktur. Yangın gibi olaylarda binanın tahliye edilmesini sağlayarak can güvenliğini koruma altına alıyor. 2002 yılında çıkan yönetmeliğe göre de neredeyse her binada bir, bazı binalarda iki, hatta bazılarında üç tane bulunma zorunluluğu bulunuyor. 1 katta 500 ve üzeri kişi bulunuyorsa o zaman üç tane merdiven olmak zorundadır. Yangın merdivenlerinin kapasitesi binadaki katlarda bulunan insan sayısına göre değişiyor. Basamak sayıları, basamakla arası yükseklik, basamakların genişliği, merdivenlerdeki malzemenin yanmaz oluşu önemli şartlardan bazılarıdır. Yangın merdiveni çeşitleri olarak z tipi yangın merdiveni, spiral yangın merdiveni ve makaralı yangın merdiveni bulunuyor. Binanın yüksekliği ve yapılış yılına göre spiral kullanılabiliyor. Merdivenin yapılacağı cephe sıkıntılıysa makaralı olanı kullanılabiliyor. Z tipi yangın merdiveni ise en çok kullanılan ve tercih edileni oluyor.

Z Tipi Yangın Merdiveninin Özellikleri

Z tipi yangın merdiveni çift kollu olarak da bilinmektedir. Diğer merdivenlere oranla daha kullanışlıdır. Çünkü basamak ve alan genişliği daha fazladır. Bu sayede izdiham yaşanmadan insanlar güvenli ve hızlı bir biçimde binadan çıkabilirler.

Z Tipi Yangın Merdiveninin Kullanılışı

Binanın yüksekliğine, katlarda bulunan insan sayılarına ve cephelere göre merdivenin yüksekliği, basamak sayıları, genişliği belirleniyor. Yanmaz ve dayanıklı malzemeden yapılan z tipi yangın merdiveni çeşitli kontrollerden geçerek sağlamlık onayı alıyor. Böylece binanın genellikle dışına yapılıyor. Nadir durumlarda içerisine de yerleştirilebiliyor.

Son dönem yapılan düzenlemelerle birlikte z tipi yangın merdivenleri itfaiye yönetmeliklerinde yerini almaktadır. Artık Z tipi yangın merdivenleri tercih