22 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ -

istanbul yangın merdiveni


         Yangın merdiveni; İnsanları sadece yangından korumak için değil; bunun yanı sıra ola istemsizce olan ve gelişen deprem sel ve yangın gibi insanların hayatlarını kurtarmaya yönelik olan problemler oluştuğunda insanları düzenli ve sakince bina dışına çıkartmaya yönelik yapılmış hayat kurtarma aracıdır. Eski apartmanların birçoğunda yangın merdiveni bulunmamaktadır. Özellikle kalabalık nüfusu olan illerimizde apartmanlara ne kadar çok sıkışık yapar isek o kadar çok insan sığdırırız düşüncesi olduğundan evler ve iş yerleri gibi farklı boyutlarda olan yapılar yan yana yapılmıştır. Bu durum da bir yerde yangın olduğu zaman kolayca yan taraflara sıçrayıp; yan tarafta kalan insanların hayati durumları ile de oynamaktadır.

         Yangın merdivenleri: apartman sergi salonları alışveriş merkezleri ve otel gibi yüzlerde ve daha fazla insanı barındıra yerlere yapılması zorunludur. Özellikle son zamanlarda gelişen yönetmeliğe göre: on masadan fazla olan yemek yiyebileceği yerlerde de yangın merdiveni yapılması zorunlu tutulmuştur. Eğer ki orada bulunan kişi sayısı 500’ü geçer ise en az olmak kaydı ile 3 adet yangın merdiveni koyulması 1000 kişiyi geçtiği halde 4 adet yangın merdiveni bulunması zorunludur. Merdiven Aralıklar 4 merdiven aralından az ve 17 aralığından çok olmayacak şekilde aralıklara dikkat edilerek yapılmalıdır. Topluma açık olan binalarda her odadan bir kapı ile yangın merdivenine bağlanmalı ve kolaylıkla herkesin bulundukları yerden en güvenli şekilde binayı terk etmeleri sağlanmaktadır.
 
         Eski kanunlarda yer alan düzenlemelerde ki yangın merdivenleri hepimizi korkutmaktadır. Fazla alınmayan önemler ve farklı maddelerden yapılan merdiven inşaatı hayatımızı daha da tehlikeye atmaktadır. Merdivenler hayatımızı kurtaran olduğu gibi; bizi çıkmaza sürükleyen bir araç da olabilir. Eskimiş metal merdiveniniz zaman içinde küflenmiş ve ya parçalanmaya yüz tutmuş olabilir. Bunun için eski apartmanda oturuyor iseniz; yeni çıkan yönetmeliğe uygun olan yangın merdiveni ve diğer ekipmanları binanıza yaptırmalı ve bir afet anında bunları düşünmemelisiniz. Yangın merdiveninin en sağlam metalden yapılması paslanmaz olmaması ile yıllarca süren bir koruma sağlayacaksınız.


         Yangın  merdivenleri her ne kadar dayanıklı olsa da bir anda çok fazla sayıda ki kişiyi taşıyamayabilir. Bu yüzden yapılması planlanan yere sabit ve en iyi malzemeden yapılmalıdır. Binayı sarmalayan ve en dayanıklı belirlenen yere yapılmalıdır. Başta çok görselliği olmayan ve paramızın birçoğunu bu yapılara harcayacak gibi görünse de: fiyatları özellikle profesyonel firmalarda daha ucuz ve daha çabuk teslim edilebilmektedir. Bina’nın hiçbir şekilde dış görüntüsünü dizaynını bozmadan her türlü merdiven tipini sizin istediğinize göre yapmaktadırlar.

         Değişen yönetmeliğe göre yapılması gereken Z yangın merdiveni tipi  olarak adlandırılmaktadır aynı zamanda çift kollu  olarak da anılmaktadır. En çok tercih edilen merdiven tipi olarak kullanılmaktadır. Kenarlıkları ve en yüksek güvenlik önlemleri olan bir merdiven her zaman hayatımızı kurtaracaktır. En üst kattan en alt kata doğru z harfinin ortaya çıkması ile oluşan bir yangın merdiveni türüdür.  Z şeklini alan ver birbirini takip eden merdivenler ile birlikte korkuluğu bulunmaktadır. Genelde merdivenler istenilen tipe ve güvenlik önemlerinin ve yapılacak yere göre özel ölçüler alınarak profesyonel ekibin durumu takip etmesi ile yapılmaktadır. Art arda gelen merdivenler sayesinde en hızlı ve en güvenli olarak bina aşağısına inmenizde yardımcı olacaktır. Dış cepheye monte edilir. Yangın’ın size misafir olmasını önlemek için; hayati önemlerinizi profesyonel bir takım ile alın ve geleceğe güvenle bakın. Unutmayın hayatınız her şeyden daha önemlidir.

YANGIN ANINDA İNSANLARIN SORUNSUZ OLARAK TAHLİYE EDİLMESİ

Yangın hadisesi hepimizin hayatında mutlaka ya tanık olduğu ya da bizzat yaşadığı ve bizde kötü izler bırakabilen bir hadisedir. Ayrıca büyük can kayıplarına ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Yangında büyük kayıpların yaşanmasını önleyebilmek için daha önceden gerekli tedbirlerin alınmış olması gerekir. Öncelikle bu tedbirlerden bahsedecek olursak öncelikle bütün binaların mutlaka yangın anında müdahalede kullanabilecekleri gerekli yangın teçhizatlarının bulunması gerekir. Bunun yanında yangın anında uyarı verebilecek yangın alarm sistemi de gerekli tedbirler arasında sayılabilir. Ancak yangın anında yapılabilecek en önemli görev yangının devam ettiği yapıda tek bir insan bile kalmadan hızlı bir şekilde tahliye işleminin gerçekleştirilmesidir.

İşte burada yangın merdiveninin önemi ortaya çıkmaktadır. Yangın merdiveni yangın anında insanların sorunsuz ve hızlı tahliyesini sağladığı için hayati önem arz etmektedir. Bu yüzden her apartmanda ve farklı amaçlarla kullanılan çok katlı yapılarda mutlaka kullanılması gerekir. Günümüzde ülkemizde çok büyük oteller fabrikalar iş merkezleri alış veriş merkezleri hastaneler  vs. toplu yaşam alanları inşa edilmektedir. İşte yangın merdivenlerinin en zorunlu olduğu alanlar bu çok katlı ve birçok insanı aynı anda yapısında barındıran yapılardır. Bu alanlarda olası bir yangın tehlikesi altında insanlar büyük panik yaşayabilirler.

Büyük bir kargaşa ortaya çıkacağı için insanlar çıkış kapılarına yönelecek ve sıkışma olacaktır. Ancak insanların bir kısmını yangın merdivenlerine yönlendirirsek hem sıkışmayı önleriz hem de dumandan insanların zehirlenmesini. Yangın merdiveni uygulaması 2009 yılında yürürlüğe giren yangından korunma  amacıyla yangın merdiveni yönetmeliğiyle birlikte büyük ve çok katlı yapılarda zorunlu hale getirildiği için bu alanda faaliyet gösteren yangın merdiveni firmaları gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Özellikle İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm projesi ile birlikte İstanbul yangın merdiveni firmaları daha fazla harekete geçmiştir. Ancak önemli olan güvenilir bir firmanın seçimidir. Firmalar tarafından birçok farklı şekilde yangın merdivenleri inşa edilmektedir. Yangın merdiveni yapılmadan önce firma tarafından merdiven için en uygun alan neresidir ve en uygun malzeme hangisidir diye bir tespit yapılması gerekir. Bu yapılan etüt çalışmasından sonra size bir fiyat sunulmaktadır. Yangın merdivenleri yapıldıkları şekle göre isimlendirilir. Öncelikle dairesel yangın merdiveninden bahsedelim.

İsminden de anlaşılacağı üzere merdivenler bir daire etrafında dönerek ilerlemektedir. Ancak bu yangın merdiven tipi pek kullanışlı ve yaygın değildir. Çünkü bu merdivene kat sınırı ve yük sınırı uygulamaktadır. Anca1k eski bir yapıya merdiven inşa edilecek ve kullanılacak alan oldukça dar ise spiral yangın merdiveni tercih edilebilir. Bunun dışında bir de Z tipi yangın merdiveni vardır. Bu merdiven dairesel olana göre daha güvenlidir. Çünkü kullanım alanı daha geniş ve tahliye esnasında sıkışmaya mahal vermez bir yapıdadır. Bu çeşitlerin dışında portatif yangın merdivenleri mevcuttur. Portatif yani taşınabilen yangın merdivenleri kullanıldıkları kat sayısına göre isimlendirilebilir. Bu merdivenler olası bir tehlike anında zor durumda kalan kişi tarafından kurularak kendini bulunduğu koşuldan kolaylıkla kurtulabilir.

 Ayrıca itfaiye ekipleri de ulaşılamayacak bir alan olduğunda bu merdivenleri kullanarak binada mahsur kalan insanları en hızlı şekilde tahliye edebilirler. Özellikle  sisteminde bulundurduğu makara sayesinde oldukça fazla açılarak ulaşılamayacak en zor alanlara bile kolayca ulaşmamızı sağlar. Kısacası bir yangın anında hepimizin en çok ihtiyaç duyacağı alan mutlaka yangın merdiveni olacaktır. Çünkü yangın anında en önemli işlem insanların zarar görmeden tahliye edilmesidir. İşte bu yüzden umuma açık her alanda olası bir tehlike için yangın merdiveni hayati önem taşımaktadır. Kısacası inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar kar amacı gütmeden öncelikle insanların can güvenliğini düşünmelidir.

YANGIN MERDİVENİ VE KULLANIM ALANLARI

Yangın insan eliyle veya doğa şartlarından dolayı meydana gelen bir felakettir. Yangın büyük can ve mal kaybına neden olabilir. Çünkü meydana geldiği alanı hızlı bir şekilde kaplayabildiği için acil olarak ve zaman kaybetmeden müdahale edilmesi gerekli bir felakettir. Yangından önce alınması gereken tedbirler de çok önemlidir. Çünkü erken tedbir hayat kurtarabilir. Yangı anında itfaiye gecikebilir bu yüzden bir yapının kendi yangın söndürme teçhizatı bulunmalıdır ki yangına erken müdahale edilsin. Ayrıca bir binada yangın alarm sistemi yer alırsa yangından önce bina tahliye edilebilir. Bunun yanında yangın anında bize en büyük kolaylığı sağlayacak yapılar ise yangın merdivenleridir.

Yangın merdivenleri herhangi bir yangın tehlikesi anında binada yer alan insanların sorunsuz bir şekilde tahliye edilmesi için kullanılan dış yapılardır. Günümüzde çok büyük oteller siteler iş yerleri siteler vb. çok katlı yapılar oldukça artmakta. Zaten ülkemizde birçok şehirde kentsel dönüşüm projesi uygulandığı için birçok bina yıkılıp yerine daha modern ve daha güvenli binalar inşa edilmekte. 2009 yılında yayınlana yangından korunma yönetmeliğine göre çok katlı ve ortak yaşam alanları olan binalarda yangın merdiveni bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Bu yönetmelikle birlikte tüm umuma açık yerlerde iş yerleri ticaret merkezleri ve restoran kafeterya gibi eğlence merkezleri vb. genel kullanıma açık alanlarda kaç katlı olduğuna bakılmaksızın yangın merdiveni mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü umuma açık yerlerde çıkan yangınlar daha çok can kaybına yol açabileceği için gerekli tedbirlerin önceden alınması zorunludur.

 Yönetmelikle birlikte getirilen zorunlulukla birlikte bu alanda faaliyet gösteren birçok firma meydana gelmiştir. Bu firmalar küçük orta ve büyük ölçekli olmakla birlikte yangın merdivenlerinde gösterdikleri mühendislik başarılıları ve kullanılan malzemelerin kalite farkı onlar arasında büyük bir ayrım meydana getirir. Binalara yangın merdiveni inşa ettirmek çok özen gerektiren bir iş olduğundan bu konuda ince elemek sık dokumak gerekir. Çünkü kurulacak merdiven birçok insanın aynın anda üzerinde yürüyeceği bir yapı olacağından malzemenin kalitesi çok önemlidir. Yangın merdivenleri üretildikleri şekle göre iki kısma ayrılabilirler. Bunlardan bir kısmı dairesel olduğu için spiral yangın merdiveni olarak bilinir. Bu merdiven cinsinde basamaklar dönerken daraldığı için düşme tehlikesi fazladır. Bu yangın merdivenine aynı zamanda dairesel yangın merdiveni olarak da bilindiği için genellikle bu isimle anılır.

Dairesel merdiven veya döner yangın merdiveni kullanım alanı dar olduğu için fazla tercih edilmemektedir. Zaten 3 kattan fazla yeni binalarda dairesel merdiven yapımı yasaklanmıştır. Dairesel merdiven daha çok merdiven yapmaya uygun alan bulunamayan binalarda kaplayacağı alan diğer merdiven çeşidine göre daha az olacağı için tercih edilebilir. Ancak taşıyabileceği kişi sayısı sınırlıdır ve yapıları zayıftır ve çoğunun yere ulaşımı yoktur. Diğer bir çeşit olan merdiven ise Z tipi yangın merdivenidir. Bu merdiven daha geniş ve daha güvenli olduğu için yeni yapılarda en çok tercih edilen çeşittir. Bir de portatif yani taşınabilen yangın merdivenleri vardır. Bu merdivenler ulaşabilecekleri kat sayısına göre isimlendirilebilir. Herhangi bir tehlike anında kolay bir şekilde kurulumu yapılarak insanların sorunsuz bir şekilde tahliyesine vesile olabilir.

Kısacası her yapıda yangın merdivenine ihtiyaç duyulabilir. Bu merdiven ya kalıcı olarak binaya inşa edilir ya da gerektiği durumlarda itfaiye ve benzeri yollarla kullanılarak içeride mahsur kalan insanlara ulaşmamızı e o insanları olabilecek en hızlı şekilde tahliye etmemizi kolaylaştıran en önemli yangın tedbiridir. 

Yangın Merdiveni

Yangın merdivenleri "Z tipi" (çift kollu) yangın merdiveni ve "Dairesel" yangın merdiveni olarak iki guruba ayrılır. Yangın vb. doğal afetler dışında terör saldıırısı gibi binaların hızla boşaltılması gerekilen durumlarda da kullanılan yangın merdiveni insan hayatı için büyük önem arzetmektedir.

Yangın merdivenlerinde müşterilere çatı kaplaması, sahanlık ve basamak malzemesi, korkuluk tipleri ve boya konusunda değişik alternatifler sunulmaktadır. 17.06.2008    

Z Tipi yangın merdiveni

18.Yüzyılların sonundan Günümüze kadar gelen zaman içimde endüstriyel gelişmenin malzemesi çeliktir. Ekonomik, çevreci, esnek, depreme dayanıklı, kaliteli olması açısından tercih edilmektedir.
Biz Karaboğa Yapı Ürünleri Firması olarak müşterilerimizin Npı, Npu, Npl, Köşebentler, Profil ve Sac İşleme, Çelik Konstrüksiyon, Ferforje, Demir doğrama, Yangın Merdiveni ( Z Tipi ve Dairesel Yangın Merdiveni ) ile ilgili gereksinimlerini göz önünde bulundurarak projelerini bilgisayar ortamında görselleştirip, sözleşme yapıldıktan sonra deneyimli kadromuzla uygulama işlemine geçmekteyiz.

YANGIN MERDİVENİ GEREKLİ BİNALARIN KULLANIM SINIFLARI

Toplanma Amaçlı Binalar

Toplanma amaçlı binalar; tören, ibadet, eğlence, yeme, içme, ulaşım, araç bekleme gibi nedenlerle 50 veya daha fazla kişinin bir araya gelebildiği tüm binalar veya bunların bu amaçlarla kullanıldığı bölümlerini kapsar.(düğün salonu, ibadet yerleri, Restoranlar, spor salonları, sinema, tiyatro salonları )

Eğitim Amaçlı Binalar

Eğitim amaçlı binalar; ortaöğretim son sınıf dâhil olmak üzere 6 veya daha fazla kişi tarafından günde 4 saat veya daha fazla bir süre, ya da haftada 12 saatten fazla bir süre ile eğitim amacıyla kullanılan binalar veya bunların bu amaçla kullanılan bölümlerini kapsar.( anaokulları, ilköğretim okulları, özel dershaneler)

Sağlık Hizmeti Amaçlı Binalar

Sağlık hizmeti amaçlı binalar; fiziksel veya zihinsel bir hastalık veya yetersizlikten tedavisi veya bakımı veya küçük çocuklar, bakıma muhtaç yaşlıların bakımları için kullanılan 4 veya daha fazla kişinin yatırıldığı binaları veya bu amaçla kullanılan bölümlerini kapsar. ( bakımevleri, doğumevleri, hastaneler, huzurevleri, kreş-yuva )
 
Tutukevi, Cezaevi Ve Islahevleri
 
Çeşitli düzeylerde özgürlükleri kısıtlanmış ve güvenlik nedeniyle kendi kontrolleri dışında hareketleri sınırlandırılmış bireylerin barındığı binalardır.(cezaevleri, ıslahevleri )
 
Konaklama Amaçlı Binalar
 
Normal barınma amacıyla kullanılan, uyum maksatlı bölümleri bulunan binaları kapsar(oteller, moteller, yurtlar, apartman binaları, pansiyonlar )

Ticaret Amaçlı Binalar

Ticari malların teşhir ve satışı için kullanılan binaları kapsar.(alışveriş merkezleri, berber ve kuaför salonları, market ve süpermarket)

Büro Binaları

İş amacıyla her türlü büro hizmetlerinin yürütüldüğü, hesap ve kayıt işlemlerinin ve benzer çalışmaların yapıldığı binalardır.( bankalar, belediye binaları, muayenehaneler, mahkeme binaları, üniversite ve 50 kişinin altındaki derslikler )

KAÇIŞ MERDİVENLERİNİN YUVALARI VE DÜZENLENMESİ

Bir kaçış merdivenin indiği nokta ile dış açık alan arasındaki uzaklık, yangın merdiveninin zemin düzeyindeki güvenlikli dolaşım alanına indiği nokta açık-seçik görülebilen ve güvenlikli bir dış açık alana doğrudan erişebilen bir yerde olmalıdır. Kaçış merdivenlerinde her döşeme düzeyinde 17 basamaktan çok olamayan ve 4 basamaktan az olmayan aralıklarla sahanlıklar düzenlenecektir.
 
Merdivenlerde baş kurtarma yüksekliği basamak üzerinden en az 210 cm olmalıdır. Sahanlıklar arası kot farkı en çok 300 cm olmalıdır. Herhangi bir kaçış merdiveninde basamak yüksekliği 175 mm’den çok, basış genişliği ise 250 mm’den az olmayacaktır. Kaçış için kullanılmasına izin verilen merdivenlerde, basamağın kova altındaki en dar basış genişliği konutlarda 100 mm’den diğer yapılarda 125 mm’den az olmayacaktır. Her kaçış merdiveninin her iki yanında duvar, korkuluk ya da küpeşte bulunacaktır.
 
Genişliği 80 cm ya da daha az olan merdivenlerin yalnızca bir yanında korkuluk yeterlidir. Yangın merdiveni kovası ve yangın güvenlik holüne elektrik ve mekanik tesisat şaftı kapakları açılamaz. Yangın merdivenlerinin başladıkları kottan çıkış kotuna kadar süreklilik göstermesi esastır. Bodrum katlarda ve yüksek binalarda yangın merdivenlerine bir yangın güvenlik hölünden veya korunumlu bir holden geçilerek girilmesi zorunludur.

DÖNER TIP ÇELİK MERDİVENLER İÇİN TEKNİK ŞARTNAME

1-ANA TAŞIYICI BORU         : TS 301/2 DIN 2440 Normlarında 1. kalite siyah boru olacaktır.

        KAT ÖLÇÜ (inches)  DIŞ ÇAP (mm) ET KALINLIĞI ( mm )  Kg / m

1-5 kat arası   6”       139,7-165,1           4,85                      16,200-19,200

5-10 kat arası  6”       165,1                     4,85                                 19,200

10 kat üzeri     8”        219,1                    5                          26,400

    ANA TAŞIYICININ ZEMİNE MONTAJI: Bina yüksekliğine ve özelliklerine uygun olarak seçilecek ANA TAŞIYICI BORU ankrajlı beton üzerine, 1000 * 1000 mm ölçülerinde 10 mm et kalınlığında olan ve 80 kg ağırlığındaki bir plakaya bayrak şeklinde 4 ad. Parça plakadan oluşan saclar ile birleştirilip, çelik dübeller ile monte edilecektir.

    ANA TAŞIYICI EN ÜST NOKTASI: ANA TAŞIYICI Boru’nun en üst bitim noktası, boru içine yağmur suyunun girmemesi için uygun bir sac kapak ile kapatılacaktır. Kaynak Çapakları Temizlenecektir.

2-BASAMAKLAR: Merdiveni oluşturacak basamaklar,27,000kg/m,3/4mm

Kalınlığından düşük olmayan baklavalı sac’dan yapılacaktır. Basamakların üç kenarı en az 1 cm aşağı bükümlü olacaktır.

    BASAMAK ÖLÇÜLERİ: Basamak 800-1100mm(uzunluk),390-450 mm(geniş alanı),80-100 mm (ana taşıyıcıya kaynak ile birleşen dip nokta)80-100mm’lik bölüm yarım ay şeklinde özel kesimli olacak ve ana taşıyıcı boru ile tam temas edecektir. Basamak altında minimum en uzun kenarı 40mm,olan üçgen bir parça yerleştirilerek basamak ile boru arasında bir destek teşkil edecektir. Basamakların üç tarafı aşağı doğru kıvrımlı ise üçgen parçaya gerek duyulmaz.

    RIHT                        : Basamakların birbirinden yükseklikleri (RIHT) sahanlıklar arası mesafe ile düz oranda olacak yükseklik 170- 210mm arasında olacaktır.

   BASAMAK SAYILARI           : Basamakların sayıları sahanlıklar arasındaki mesafe ile düz oranda olacak ve kat başına en az 14 adet, en fazla 18 adet olacaktır.

3-ÇIKIŞ SAHANLIKLARI: Merdiveni oluşturulacak basamaklara, ulaşabilmek için yangın çıkış kapısının dış bölümüne üçgen kare şeklinde sahanlıklar koyulacaktır. Sahanlıkların boyu bir basamak boyu kadar, eni ise çıkış kapısının genişliği kadar olacaktır. Sahanlıklar 27,000 kg/m , ¾ mm kalınlığından düşük olmayan baklavalı sac’dan yapılacaktır. Sahanlıklar bina krişlerine,10*10 0,785kg/m kancalı saplama demirleri, kimyasal veya çelik dübeller ile monte edilecektir. Sahanlık kare ise dört tarafı, üçgen ise üç tarafı en az 20mm alta doğru bükümlü olacaktır.

Sahanlıkların mukavemetini arttırabilmek için 60*80*2,60, 6,310kg/m kutu profillerden karkas yapılıp, sahanlıkların esnemesi engellenecektir.

4- ÇEVRE KORKULUKLARI: Merdivenden tahliye olan kişilerin emniyeti için, merdiven çevresine bir basamağa en az 2 adet kaynatılacak vaziyette 20*20*2,25*25*2, 30*30*2 ölçülerinde korkuluk profilleri koyulacaktır. Bu profiller zemine kadar inecektir. Profillerin en üst noktaları içine yağmur suyunun girmemesi için sac kapakları ile kaynak vasıtası ile kapatılacaktır. Kaynak çapakları temizlenecektir.

5- MERDİVEN KORUNMASI: Merdivenin hava şartlarından korunabilmesi için 2 kat antipas ve tüm kaynak işleri bittikten sonra en az 1 kat yağlı boya ile boyanarak koruma altına alınması gerekmektedir.

Demirler antipas uygulamadan önce üzerlerindeki koruyucu yağlar, tiner veya muadili maddeler ile iyice temizlenilip 1. kat antipas bu temizlik işleminden sonra uygulanacaktır.

 Kat antipas işlemi tüm kaynaklar bittikten ve kaynak çapakları temizlendikten sonra uygulanacaktır.

Yağlı boya uygulaması 2.kat antipas uygulamasından en az 1 gün sonra uygulanacaktır. Yağmurlu havalarda antipas uygulama ve boyama işlemi uygulanmayacaktır.

Şayet merdiven yağmurdan ıslanmış ise, kuruması beklenip son kat merdiven tamamen kuruduktan sonra uygulanacaktır.

6-İŞ GÜVENLİĞİ: Merdiven uygulamasında çalışacak personel, baret(EN397),koruyucu ayakkabı(EN345),çapak gözlüğü(EN166),kaynak maskesi ve koruyucu kemer kullanmak zorundadır. Uygulama sahası Şerit bant ve tehlikeli bölge uyarı işareti ile çevrilecek, her hangi bir parça demir düşmelerinde 3. şahısların zarar görmeleri engellenecektir.

yangın merdiveni , yangın merdiveni çeşitleri, Z Tipi yangın merdiveni , Çift Kollu yangın merdiveni , Dairesel yangın merdiveni , Acil Durum Yangn Merdiveni, Acil Çıkış yangın merdiveni , Z Tipi Çift Kollu yangın merdiveni

        Belediye yönetmeliklerde yangın afetlerindeki can kaybını azaltmak nedeni ile yangın merdiveni zorunluluğu getirmiş bulunmaktadır. Böyle olunca ortaya sahte firmalar ve alan dışı işçilerin para hırsızlığı yapmak için cazip fırsatları öne sürülmüştür. Bu alan dışı firma ya da kişilere canınızı ve paranızı kesinlikle emanet dahi etmemelisiniz. Aksi takdirde alamadığınız hizmet ile paranızdan olurken bir yandan da canınızdan olabilirsiniz. Herhangi bir yangın durumunda ya da yangın türündeki acili yeti olan durumlarda kullanabileceğiniz ve sizi hayata bağlayan bu yangın merdivenlerini en yakın zamanda binanıza monte ettirmelisiniz.

        Sizlerde en kaliteli ve en uygun fiyatlarayangın merdiveni imalatı için bizim gibi tecrübeli bir firmayı seçmelisiniz. Yangın merdivenleri ile bir olay olduğunda can kayıplarına sebebiyet verilmesini önleyici bir fonksiyon görevindedir. Yaşamınızı güven altını alacak olan bu merdivenler ile acil durumlarda kolayca binanızı tahliye edebilirsiniz. Üstelik yangın anındaki telaşınızı da düşünerek yangın alarmı çaldığında kapıları otomatikman açılan yangın merdivenleri ürettik. Sizlerde İstanbul yangın merdiveni hizmetimizi alarak yaşamınıza memnuniyet ve güvenlik katabilirsiniz. Yangın merdivenini binaya inşa etmek büyük bir tecrübe ve hesap işi gerektirmektedir. Biz sizlere en uzman kadromuz ve daima bu konular hakkında güncelleme farkımız ile sizlere en iyi hizmeti vermekteyiz.

        Afetler gerçekleştikten sonra pişman olup üzüleceğinize tedbir alarak yaşamınızda pişmanlıklara yer vermeyebilirsiniz. Profesyonel çalışanlarımız ve konusunda seminerler eğitimler görmüş kadromuz ile yedi yirmi dört hizmetinizdeyiz.  Yönetmenlik kurallarına uyum ve çalışanların resmiyetinin buluştuğu Diyarbakır yangın merdiveni hizmetini de alabilirsiniz. Yaşamınıza yarar ve avantajlar katacak olan bu merdivenleri hiç zaman kaybetmeden en kısa zamanda inşa ettirmelisiniz. Ankara yangın merdiveni ile sizlerde aileniz akrabalarınız ve arkadaşlarınızla güvenli bir hayat yaşayabilirsiniz. Memnuniyet ve sağlamlık için sizlerde bizi seçmelisiniz.

         Uzman kadromuz ve engin tecrübemiz ile daima sizlerin güvenliği için hizmetinizdeyiz. En uygun fiyatlara ve çeşitli ödeme şekilleri ile sizlerde binanıza bu merdivenleri monte ettirebilirsiniz. Sizlerde tedbir almalı ve kötü olaylara sebebiyet vermemelisiniz. En kısa zamanda bize ulaşarak bu hizmetten en uygun fiyatlara yararlanabilirsiniz. 

Anket Araştırmamız Sonucunda http://www.istanbulyanginmerdiveni.net  adresinde bulunan alanında uzman firmayı tavsiye ederiz…