22 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ -

Z Tipi Yangın Merdiveni

Günlük hayatta pek çok insan ne yazık ki çeşitli kazalara maruz kalıyor. Yürürken yolculuk yaparken hatta evinde otururken bile insanların başına olmadık kazalar geliyor. Bu kazaların pek çoğu dikkatsizlik ve alınması gereken önlemlerin alınmamasından dolayı kaynaklanıyor. İnsanların en sık başına gelen kazalardan olan yangından korunmanın yolu olmasa da alınacak önlemler ile kurtulmanın yolu bulunuyor. Yangına karşı alınacak ilk önlem binalara ya da işyerlerine bir yangın merdiveni konulmasıdır. Genel olarak bina dışına monte edilen bu merdivenler ile pek çok insan sıkıştıkları yerden kurtulup hayatta kalmayı başarmıştır. 

 
         Yangın merdiveni katına bakılmaksızın tüm işyerleri ile 10 kat ve üzeri katlı binalarda bulunması zorunlu hale getirilen yangın çıkması durumunda kişilerin güvenli ve en hızlı şekilde binayı terk etmesini sağlayan binanın dış bölgesinde bulunan merdivenlerdir. Bu merdivenler yangının geç fark edilmesi ve kişilerin bulundukları katta sıkışması durumlarında hayat kurtarıcı bir hal alır. Özellikle binanın dışında bulunan merdivenlerde dumandan ya da sıcaktan etkilenme durumları tamamen ortadan kalkar. Ancak bu merdivenlerin kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. İlk başta kişilerin yangın ile karşılaşma durumlarında soğukkanlı olmaları ve telaşa kapılmadan hareket etmeleri gerekiyor. Merdivenden tek tek ve sağlam adımlar atarak inilmesi ve merdiven korkuluklarına tutunmak gerekir. Aksi halde yangından kaçarken düşüp daha da kötü bir kaza meydana gelebilir.

Binalara yangın merdiveni konulması kadar kullanışlı yangın merdiveni olması da önemlidir. Kullanış açısından en uygun ve tehlikesizi z yangın merdiveni olmaktadır. Z merdivenlerde sarmallarda olduğu gibi sürekli dönme ya da düzlerde olduğu gibi dümdüz inme yerine ufak aralıklar ile dönme gerçekleştiği için kişilerin başlarının dönüp düşme ihtimalleri oldukça azalıyor. Binaların büyüklüğüne göre büyüklük ve şekli değişen Z merdivenler yangın merdivenleri arasında en çok tercih edilen merdiven tipidir.

 

         Yangın merdivenleri günlük hayatta çoğu zaman farkına varmadığımız farkına varsak bile ne kadar sevimsiz diye düşündüğümüz merdivenlerdir. Yangın anında hayat kurtarıcı olan bu merdivenler daha çok çelik kaplama ısı ve suya karşı dayanıklı maddelerden üretilmektedir. Özellikle bina dışındaki merdivenlerin kışın sık sık yağmur suyuna maruz kalacağı düşünülerek daha sağlam yapılı maddeler kullanılmaktadır. 

 

         Yangından koruma olmasa da hayatta tutma özelliği olan bu merdivenlerin bina içerisinde herkese aynı uzaklıkta olan kapıları bulunur. Eğer bina çok büyükse büyüklüğüne uygun merdiven ya da birden fazla merdiven kullanılmalıdır. Bir kattaki kişi sayısının 500`ü aşması durumunda ise o katta en az 3 adet yangın merdiveni bulunması zorunludur. Yangın anında kişilerin en yakın çıkış kapısına gitmeleri konusunda daha önceden uyarılmış ya da eğitilmiş olmaları gerekir. Kişi sayısının fazla olduğu işyerlerinde zaman zaman yangın tatbikatı yapılarak çalışanların olası bir yangın durumuna karşı hazırlıklı olmaları sağlanmalıdır.

        Yangın merdivenlerinin bina içerisinde olması durumunda kovalarının sürekli temiz tutulmadı gerekir. Aksi takdirde bir yangından kaçış durumunda gereken oksijen sağlanamaz ve kişiler hareket etmekte zorlanırlar. Bu merdivenler biran içerisinde herkesin rahatlıkla ulaşabileceği uzaklıkta monte edilmelidir. Tek bir merdiven olan binalarda 6 ile 12 metre arası çok merdiven olması durumunda 12 ile 24 metre arası bir mesafede merdivene ulaşılacak şekilde konumlandırılmalıdır. 

         Yangın yönetmeliğine uygun olarak yapılandırılan yangın merdivenleri ile kısa sürede kişiler binayı terk edip olası bir faciadan kurtulabilirler. Yangın merdiveni kadar kişilerin yangın sırasındaki davranışları da çok önemlidir. Her ne olursa olsun kişilerin soğukkanlılıklarını kaybetmeden hareket etmeleri hayatta kalmaları için en büyük etkenlerden birisidir.