22 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ -

Yangın Merdiveni Nedir?

Yangın Merdiveni Nedir?

      ''Yangın mediveni'', binaların dış kısmına konumlandırılan, yangın sırasında can kaybı yaşanmadan binanın terk edilmesini sağlayan özel merdivenlerdir. Yangın merdivenleri, yangından güvenli kurtuluş sağlamak amacıyla, yangın yönetmeliğine göre, bazı önemli özelliklerde üretimi gerçekleştirilen ürünlerdir. Günümüzde, hızlı nüfus artışına bağlı olarak, kullanım alanları artmaktadır. Yangın merdivenlerine, daha çok kalabalık insan kitlesinin bir arada bulunduğu çok katlı binalarda ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü, herhangi bir sebebe bağlı olarak çıkan bir yangında, kalabalık insan topluluğunun ortamı aynı anda güvenle terk edebilmesi için, yangın merdivenleri, hayat kurtarıcı niteliktedir.

       Yangın merdivenlerinin özellikleri

       -Yangın merdivenleri, binada bulunanların ortamı güvenle terk edebilmesine yetecek kadar uzun bir süre yangına dayanabilirler.

       -Dumanı ve alevleri geçirmez özelliktedirler.

       -Basamakları, güvenli kaçış için, kaymaz malzemeden üretilmektedir.

       -Tahliye sırasında insanların panikleyerek düşmesini engellemek için, etrafı korkuluklarla çevrilidir veya duvara dayalıdır.

       -Duman kaçağının engellenmesi için hava bacası bulunmaktadır. 

       -Binada bulunan birçok insanın aynı anda tahliyesine olanak verecek kadar geniştirler.

       Yangın merdivenleri, binaların yapısına ve büyüklüğüne göre, farklı çeşitlerdedir. Bina ve nüfus artışına bağlı olarak, ihtiyacın artmasına yönelik olarak, sektörde faaliyet gösteren firma sayısı da artmıştır. Yangın merdiveni imalatı üzerine hizmet veren birçok firma, değişik modellerdeki yangın merdiveni seçeneklerini, ihtiyaçlara yönelik olarak tüketicilerin kullanımına sunmaktadır. 

       Yangın merdiveni ve yangın kapısı ihtiyacı için tercih edilecek firma, güvenilir yapıda bir firma olmalıdır. Binalarda bulunması hayati öneme sahip olan yangın merdivenlerinin üretimi hassasiyet gerektirmektedir.