22 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ -

Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni herhangi bir yangın anında insanların hayatlarını kurtarabilmeleri için gerekli olan sistem olarak tanımlanmaktadır. Hayati nitelik taşıdığından dolayı yangın merdivenleri yapımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Yangın esnasında insanların oldukları binayı sorunsuz bir şekilde terk edebilmeleri için yangın merdivenlerini kullanmaları gerekir. Bu merdivenler sayesinde can güvenliği sağlanmakta ve yangın sırasında ortaya çıkan zararlı gazların etkisinden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Yüksek katlı binalar, gökdelenler, alışveriş merkezleri, hastaneler, işyerleri ve buna benzer her alanda yangın merdiveni bulunması gerekir. Bu alanlarda bulunan kişi sayısı fazla olduğundan dolayı herhangi bir yangın anında yüksek sayıda can kaybını önlemek için kullanışlı yangın merdivenlerine ihtiyaç duyulur. Kaliteli malzemelerden üretilmiş yangın merdiveni ve yangın kapısı can sağlığı için önem taşımaktadır.

Yangın Merdivenleri

Yangın merdiveni ve yangın kapsı tercih ederken ilk koşul kaliteli olmasıdır. Genellikle insanlar ucuz ürünlere yönelseler de piyasada ucuz olup kalitesiz olan pek çok ürün mevcuttur. Bu nedenle yangın merdiveni ve kapılarının işlevi göz önünde bulundurulmalı ve can kaybını önlemek için eskizsiz biçimde yaptırılmalıdır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde yangın anında binayı boşaltmak ve yangından kaçmak son derece zordur. Bundan dolayı yangın merdiveni yaptırırken binada bulunan kişi sayısına dikkat edilmeli, kişi sayısı kapasitesine göre merdiven ve yangın kapısı yaptırılmalıdır. Ayrıca yangın merdivenlerinde kullanılan havalandırmalar da yeterli sayıda olmalıdır.